Ogłoszenie

Witamy na forum!

Jeżeli jesteś tu pierwszy raz, koniecznie zapoznaj się z REGULAMINEM .
Zapraszamy również do przywitania się w dziale POZNAJMY SIĘ.

Ważne ogłoszenia i informacje od administracji znajdziesz TU.
Jeżeli chcesz dołączyć do naszej grupy na facebooku, zajrzyj TU.

Mamy już 30 000 postów!
Czy będzie 40 000?
~Bs

#1 2008-10-28 19:18:19

 Cleo

Moderator

Call me!
Skąd: Ruda Śląska
Zarejestrowany: 2006-06-14
Posty: 3275
Punktów :   
WWW

Prezentacja maturalna

Dostałam za zadanie przygotować coś w rodzaju prezentacji maturalnej. Moim tematem jest ''Motywy biblijne w literaturze i sztuce''. Wybrałam motyw Maryi Bolesnej, jednak kompletnie nie wiem, jak się mam do tego zabrać. Na przedstawienie tego mam jedynie 5 minut. Może ktoś z Was wie, jak powinno to mniej więcej wyglądać? Będę wdzięczna za każdą pomoc.


I wanna stay ''In the hearts and minds of every kind of universe''
"Cały świat jest rządzony siłą naszych myśli. Jeśli czegoś w myślach mocno pragniemy, to staje się to rzeczywiste, dzieje się"
www.cleo-chan.deviantart.com

Offline

 

#2 2008-10-28 20:01:26

 Kate

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-23
Posty: 4296
WWW

Re: Prezentacja maturalna

Ja nie wiem, w końcu jestem jeszcze w gimnazjum. Ale wydaje mi się, że w pierwszej kolejności powinnaś powiedzieć kilka zdań o Maryi Bolesnej, potem przejść do wydarzeń ciekawych i najważniejszych. Pewna nie jestem, bo nie wiem jak to ma wyglądać. Ale zawsze coś .


Donovan Caine nagi, z wodą spływającą po szczupłym ciele, gra mięśni pod skórą. Smakowita wizja. Mimo ostatniej scysji nadal uważałam, że policjant jest bardzo seksowny. A byłby jeszcze atrakcyjniejszy, gdyby wyjął sobie kij z tyłka i przestał płonąć świętym oburzeniem. No, ale nie ma ludzi doskonałych. - "Ukąszenie pająka" Jennifer Estep <3

Offline

 

#3 2008-10-29 17:41:59

 Black Star

Administrator

pw
Skąd: Kraina Nocy
Zarejestrowany: 2006-06-14
Posty: 6244
WWW

Re: Prezentacja maturalna

ale masz przygotowac sama prezentacje ustna, czy calosc, z konspektem i bibliografią?

jesli ustną to: wystąpienie musi miec wstep (mowisz o czym bedziesz mowic, to znaczy: jak rozumiesz temat [w tym wypadku: "motywy biblijne w literaturze i sztuce''] i jak bedziesz go realizowac [czyli ze wybierasz motyw Maryi Bolesnej]), rozwiniecie (tresc wlasciwa) i zakonczenie (podsumowanie)

poniewaz w temacie jest w literaturze i sztuce, musisz oprzec sie na przykladach literackich i z np. malarstwa [lub filmu, muzyki, grafiki itp, itd] (mniej wiecej tyle samo przykładów ze sztuki co z literatury). wazne zeby nie brac za duzo przykladow (bo nie chodzi o wymienienie ale o omowienie).

jesli masz jeszcze stworzyc bibliografie (jak do prawdziwej prezentacji mat.) to w bilbiografii wymieniasz wszystkie utwory literackie i nietylko z ktorych korzystalas (dzielac na 'literature podmiotu' - przykłady na ktorych sie opierasz i 'literature przedmiotu' - opracowania itp z ktorych korzystalas)

konspekt to po prostu plan wypowiedzi (najlepiej w punktach, nie musi byc specjalnie rozwiniety)

no i na maturze jest jeszcze tak, ze po prezentacji komisja (nauczyciele) zadaja pytania z Twojego tematu, na ktore trzeba odpowiedziec.


------------------------
http://i12.photobucket.com/albums/a217/Edvil/banner.png

I've seen the Glory. I've seen defeat as well but I have seen the Glory. Won epic battles. Reaped vast reward.
もう一度行こうか.

Offline

 

#4 2008-10-29 18:27:58

 Cleo

Moderator

Call me!
Skąd: Ruda Śląska
Zarejestrowany: 2006-06-14
Posty: 3275
Punktów :   
WWW

Re: Prezentacja maturalna

Całość, z konspektem i bibliografią.
Jako przykłady wybrałam Pietę - Michała Anioła (rzeźba),  Lament Świętokrzyski (literatura) i Ukrzyżowanie - Rafaela Santiego. Zresztą tylko tyle mogło być.


I wanna stay ''In the hearts and minds of every kind of universe''
"Cały świat jest rządzony siłą naszych myśli. Jeśli czegoś w myślach mocno pragniemy, to staje się to rzeczywiste, dzieje się"
www.cleo-chan.deviantart.com

Offline

 

#5 2008-10-30 10:59:04

 Black Star

Administrator

pw
Skąd: Kraina Nocy
Zarejestrowany: 2006-06-14
Posty: 6244
WWW

Re: Prezentacja maturalna

no to przykłady juz masz, a to najwazniejsze teraz chodzi o to, zeby kazdy z nich krotko ale wyczerpujaco omowic.

co do bibliografii, to nie wiem czy musicie ja robic tak bardzo formalnie, ale jesli tak, to powinna ona wygladać tak:
nazwisko i imie autora, tytuł, tłumaczenie (jesli oryginal byl w innym jezyku niz polskim), miejsce i rok wydania
[np. Styron William, Wybór Zofii, tłum. Z. Batko, Warszawa 1991]

w przypadku np. malarstwa trzeba napisac
nazwisko i imie autora, tytuł, w: i tu piszemy autora i tytuł, albumu/ksiazki w ktorej ten obraz ogladalas, miejsce i rok wydania, ew. strone na ktorej ten obraz sie znajdowal
[np. da Vinci Leonardo, Mona Lista, w: Jacek Buszyński, 100 najsłynniejszych obrazów, Warszawa 1997, s. 49]

jesli ktorys z materialow znalazlas w internecie, to piszemy:
nazwisko i imie autora, tytuł, znalezione w World Wide Web: adres

w przypadku autora nieznanego, lub pracy zbiorowej piszemy:
tytuł dzieła, autor nieznany, w: gdzie to znalazlas [autor, tytuł, miejsce i rok wydania danego zbioru, gdzie byl zamieszczony ten tekst]

to wszystko co wypislalam nalezy do literatury podmiotu, oprocz tego robi sie jeszcze osobna bibliografie do literatury przedmiotu

wyglada to mniej wiecej tak:

BIBLIOGRAFIA

literatura podmiotu
1. blebleble
2. blablabla
3. plepleple
.
.
.

literatura przedmiotu
1. xxxx
2. uuuu
.
.
.

w literaturze przedmiotu wpisujemy wszystkie słowniki, opracowania, encyklopedie itp, itd, ktore pomogly Ci w realizacji tematu:
[np. Nosowska Dorota, Słownik Motywów Literackich, Bielsko-Biała 2004, s. 54-56]


konspekt (na osobnej kartce niz bibliografia) wyglada na przykład tak:

KONSPEKT (lub: RAMOWY PLAN WYPOWIEDZI)

1. WSTEP
- wyjasnienie tematu

2. ROZWINIECIE TEMATU NA PRZYKLADACH
- przyklad 1
- przyklad 2
.
.
.

3. PODSUMOWANIE


zarówno konspekt jak i bibliografia powinny być podpisane przez Ciebie ręcznie. podczas wypowiedzi, jedyne materiały jakie mozesz przy sobie miec to wlasnie konspekt i bibliografia (no chyba ze korzystasz z prezentacji multimedialnej lub plakatow, ale na 5 minut to chyba sie nie oplaca). Drugi egzemplarz konspektu i bibliografii dajesz komisji, komisja w pytaniach ktore nastepuja po samej prezentacji moze spytac o wszystko, co masz w konspekcie lub/i bibliografii.


------------------------
http://i12.photobucket.com/albums/a217/Edvil/banner.png

I've seen the Glory. I've seen defeat as well but I have seen the Glory. Won epic battles. Reaped vast reward.
もう一度行こうか.

Offline

 

#6 2008-10-30 21:30:49

 Kate

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-23
Posty: 4296
WWW

Re: Prezentacja maturalna

A  Cleo odpowiada "ple ple ple" a potem "uuuu" xDD. (joke;p)


Donovan Caine nagi, z wodą spływającą po szczupłym ciele, gra mięśni pod skórą. Smakowita wizja. Mimo ostatniej scysji nadal uważałam, że policjant jest bardzo seksowny. A byłby jeszcze atrakcyjniejszy, gdyby wyjął sobie kij z tyłka i przestał płonąć świętym oburzeniem. No, ale nie ma ludzi doskonałych. - "Ukąszenie pająka" Jennifer Estep <3

Offline

 

#7 2008-11-17 20:18:56

 Cleo

Moderator

Call me!
Skąd: Ruda Śląska
Zarejestrowany: 2006-06-14
Posty: 3275
Punktów :   
WWW

Re: Prezentacja maturalna

O taa

Co prawda, podeszłam raz do prezentacji, ale jak to określiła pani ''ślizgałam się'' po wierszu i kazała mi przestać. No, ale wzięła bibliografię i dostałam za nią 5 Dzięki Bs ^^ Dziękuję bardzo


I wanna stay ''In the hearts and minds of every kind of universe''
"Cały świat jest rządzony siłą naszych myśli. Jeśli czegoś w myślach mocno pragniemy, to staje się to rzeczywiste, dzieje się"
www.cleo-chan.deviantart.com

Offline

 

#8 2008-11-17 21:23:58

 Kate

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-23
Posty: 4296
WWW

Re: Prezentacja maturalna

hehe, gratulacje ;D


Donovan Caine nagi, z wodą spływającą po szczupłym ciele, gra mięśni pod skórą. Smakowita wizja. Mimo ostatniej scysji nadal uważałam, że policjant jest bardzo seksowny. A byłby jeszcze atrakcyjniejszy, gdyby wyjął sobie kij z tyłka i przestał płonąć świętym oburzeniem. No, ale nie ma ludzi doskonałych. - "Ukąszenie pająka" Jennifer Estep <3

Offline

 

#9 2008-11-17 23:59:24

 Black Star

Administrator

pw
Skąd: Kraina Nocy
Zarejestrowany: 2006-06-14
Posty: 6244
WWW

Re: Prezentacja maturalna

Zawsze do usług. W sumie, dałaś mi genialny pomysł na życie, Cleo. Mogę to robić, w formie pomocy przed maturą dla uczniów liceów z krakowa, w formie korepetycji, i jeszcze bede miala za co żyć.


------------------------
http://i12.photobucket.com/albums/a217/Edvil/banner.png

I've seen the Glory. I've seen defeat as well but I have seen the Glory. Won epic battles. Reaped vast reward.
もう一度行こうか.

Offline

 

#10 2008-11-18 15:47:50

 Cleo

Moderator

Call me!
Skąd: Ruda Śląska
Zarejestrowany: 2006-06-14
Posty: 3275
Punktów :   
WWW

Re: Prezentacja maturalna

No widzisz ;] Pożegnaj w takim razie precelkowe życie xD


I wanna stay ''In the hearts and minds of every kind of universe''
"Cały świat jest rządzony siłą naszych myśli. Jeśli czegoś w myślach mocno pragniemy, to staje się to rzeczywiste, dzieje się"
www.cleo-chan.deviantart.com

Offline

 

#11 2009-04-19 01:04:32

pyza

Gość

Re: Prezentacja maturalna

A czy mógłby mi ktoś doradzić jak wykonać opis bibliograficzny wiersza? np. Romantyczność Mickiewicza. trzeba dopisywać z jakiego to tomu, jakie wydawnictwo???

 

#12 2009-04-19 12:18:38

 Black Star

Administrator

pw
Skąd: Kraina Nocy
Zarejestrowany: 2006-06-14
Posty: 6244
WWW

Re: Prezentacja maturalna

autor (od nazwiska), tytuł, w: gdzie (tom), miejsce i rok wydania, s. (strona), ISBN

np. Miłosz Czesław, Campo di Fiori, w: Cz. Miłosz, Wiersze, Kraków 1987, s. 114, ISBN 83-08-00846-1


------------------------
http://i12.photobucket.com/albums/a217/Edvil/banner.png

I've seen the Glory. I've seen defeat as well but I have seen the Glory. Won epic battles. Reaped vast reward.
もう一度行こうか.

Offline

 

#13 2009-04-19 13:14:17

pyza

Gość

Re: Prezentacja maturalna

dziękuję:)

 

pun.pl - załóż darmowe forum dyskusyjne PunBB

kliknij raz dziennie - pomóż wypromować forum!

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora