Ogłoszenie

Witamy na forum!

Jeżeli jesteś tu pierwszy raz, koniecznie zapoznaj się z REGULAMINEM .
Zapraszamy również do przywitania się w dziale POZNAJMY SIĘ.

Ważne ogłoszenia i informacje od administracji znajdziesz TU.
Jeżeli chcesz dołączyć do naszej grupy na facebooku, zajrzyj TU.

Mamy już 30 000 postów!
Czy będzie 40 000?
~Bs

  • Index
  •  » Inne.
  •  » Związki przyjacielskie/miłosne a choroby

#1 2014-08-26 21:42:42

Ewangelina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-10-20
Posty: 353
Punktów :   

Związki przyjacielskie/miłosne a choroby

Przyjaciel, wyrażając złe zdanie o naszej wspólnej znajomej, zdradził mi, że rzuciła ona jego kumpla, bo dowiedziała się, że ten ma najprawdopodobniej białaczkę.
Ja osobiście mam dwie znajome chore na raka (w czym jedna została już nieźle podleczona), i utrzymuję z nimi najzwyklejszy w świecie kontakt.
Córka pewnej Kasi, która zwerbowała mnie do fundacji, jest niepełnosprawna, a mimo tego dobrze mi się z nią rozmawia - zarówno na akcjach, jak i na face.

A Wy? Jakie macie podejście do osób chorych? Przeszkadzają Wam ich schorzenia? Bo dla mnie osobiście nie powinno być to barierą.

Offline

 

#2 2014-08-26 22:07:08

 Cleo

Moderator

Call me!
Skąd: Ruda Śląska
Zarejestrowany: 2006-06-14
Posty: 3275
Punktów :   
WWW

Re: Związki przyjacielskie/miłosne a choroby

Babcia bliskiej koleżanki chorowała na raka. Niedawno obchodziła 70 urodziny i po pokonaniu choroby postanowiła korzystać z życia. I wiecie co? Chciałabym z nią porozmawiać. Jeździ regularnie z swoimi wnuczkami na wycieczki, postanowiła się nauczyć korzystać z komputera, z internetu, więc codziennie stara się utrzymywać kontakt z rodziną poprzez Skype albo Facebook. Dla mnie jest to postawa godna podziwu i każdy powinien poznać taką osobę.
Zresztą, chodziłam do szkół z oddziałami integracyjnymi i przebywanie z takimi osobami nie jest dla mnie czymś nadzwyczajnym, o ile taka osoba też jest przyjaźnie do mnie nastawiona. Dlaczego? Spotkałam się też ze złośliwymi niepełnosprawnymi, które odgrywały się na środowisku.

Tak czy siak, czy są chorzy, czy nie, to nadal są (w większości i poza wyjątkami) osoby takie jak my, świadome siebie, czujące i nie powinno się ich odrzucać z powodu (nie raz przejściowego) stanu.


I wanna stay ''In the hearts and minds of every kind of universe''
"Cały świat jest rządzony siłą naszych myśli. Jeśli czegoś w myślach mocno pragniemy, to staje się to rzeczywiste, dzieje się"
www.cleo-chan.deviantart.com

Offline

 

#3 2014-08-30 21:50:57

 Black Star

Administrator

pw
Skąd: Kraina Nocy
Zarejestrowany: 2006-06-14
Posty: 6244
WWW

Re: Związki przyjacielskie/miłosne a choroby

ja również mam wśród znajomych osoby chore czy też niepełnosprawne, ale nie widzę różnicy międz takim znajomym a znajomym zdrowym - przecież to ludzie tacy sami, a w nawiązywaniu znajomości ważniejsze jest np. "nadawanie na tych samych falach", a nie to, kto jeździ na wózku, a kto chodzi na nogach itp. znam wielu bardzo wartościowych niepełnosprawnych ludzi, a niektórych z nich dodatkowo podziwiam za zaradność (niepełnosprawna koleżanka radzi sobie w domowych sprawach - tu coś przesunąc, tu naprawić, tu wiercić, tu naprawić - miliard razy lepiej niż ja).

jednak, co tego fragmentu:

Ewangelina napisał:

Przyjaciel, wyrażając złe zdanie o naszej wspólnej znajomej, zdradził mi, że rzuciła ona jego kumpla, bo dowiedziała się, że ten ma najprawdopodobniej białaczkę.

wypowiem się w nieco łagodniejszym tonie. związek z osobą niepełnosprawną (czy bardzo ciężko chorą) to coś znacznie bardziej wymagającego niż przyjaźń, potrzebny jest duży ładunek dojrzałości, zrozumienia, żeby w taki związek wejść i ciężko mi oceniać negatywnie opisywaną dziewczynę, która pewnie jest jeszcze dość młodą osobą i trudno od niej wymagać mega-dojrzałości. czym innym jest kogoś lubić, albo wspierać, a czymś innym jest decyzja o wspólnym życiu (a więc wzięcie pod uwagę takich rzeczy, jak, np. w przypadku pewnych niepełnosprawności/chorób genetycznie warunkowanych, że być może nie będzie można się starać o biologiczne dziecko). jeśli ktoś nie czuje się dojrzały do takiego związku, to chyba lepiej rozstać się zawczasu, niż - np. po latach - rzucić partnerowi 'przez twoją chorobę nie spełniłam swoich marzeń o czymśtam / nie zrobiliśmy czegośtam / brakowało mi tego-a-siamtego' i jeszcze bardziej go skrzywdzić.


------------------------
http://i12.photobucket.com/albums/a217/Edvil/banner.png

I've seen the Glory. I've seen defeat as well but I have seen the Glory. Won epic battles. Reaped vast reward.
もう一度行こうか.

Offline

 

#4 2015-03-07 11:59:00

 mireilla

Użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2015-03-07
Posty: 6
Punktów :   

Re: Związki przyjacielskie/miłosne a choroby

Nie macie pojęcia jak to jest żyć przez wiele lat z osobą bardzo ciężko chorą, która wymaga opieki 24h/7. Wątpię czy któraś z Was dałaby radę to wytrzymać.

Offline

 

#5 2015-03-07 20:25:49

 Kate

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-23
Posty: 4296
WWW

Re: Związki przyjacielskie/miłosne a choroby

mireilla napisał:

Nie macie pojęcia jak to jest żyć przez wiele lat z osobą bardzo ciężko chorą, która wymaga opieki 24h/7. Wątpię czy któraś z Was dałaby radę to wytrzymać.

Masz rację, ja np. nie mam zielonego pojęcia.
Jednak nie możesz wątpić w to, że któraś z nas dałaby z tym radę. Nie znasz nas, nie wiesz do czego jesteśmy się w stanie posunąć dla drugiej osoby. Ja tak samo nie znam Ciebie i mogłabym równie dobrze Ci napisać, że : wątpię, byś zniosła wszystkie złe rzeczy, które i mnie spotkały w życiu. Ale tego nie napiszę, bo najzwyczajniej w świecie Cię nie znam.


Donovan Caine nagi, z wodą spływającą po szczupłym ciele, gra mięśni pod skórą. Smakowita wizja. Mimo ostatniej scysji nadal uważałam, że policjant jest bardzo seksowny. A byłby jeszcze atrakcyjniejszy, gdyby wyjął sobie kij z tyłka i przestał płonąć świętym oburzeniem. No, ale nie ma ludzi doskonałych. - "Ukąszenie pająka" Jennifer Estep <3

Offline

 

#6 2015-03-07 22:52:43

 Cleo

Moderator

Call me!
Skąd: Ruda Śląska
Zarejestrowany: 2006-06-14
Posty: 3275
Punktów :   
WWW

Re: Związki przyjacielskie/miłosne a choroby

Nie macie pojęcia jak to jest żyć przez wiele lat z osobą bardzo ciężko chorą, która wymaga opieki 24h/7.

Kto Ci powiedział, że nie mam pojęcia? Otóż mam pojęcie. Moja babcia była w terminalnym stadium raka, zajmowaliśmy się nią wszyscy. Trwało to pół roku. Sama choroba ponad 4 lata. Odbiło się to na mojej nauce, musiałam powtarzać rok. Mój kontakt w tym czasie z ojcem był nikły, brakowało mi go. Było nam ciężko, bo mój ojciec prawie nie mógł zajmować się swoją firmą, bo głównie on zajmował się babcią. Opieka paliatywna jest w naszym kraju żałośnie rozwinięta. Prawie nie mogliśmy liczyć na pomoc hospicjum, bo w zasadzie takiego u nas nie ma. Byliśmy przerażeni na każdy dźwięk dzwonka, oczekując najgorszego. Prawie mi się rozsypała rodzina. Przeszłam załamanie nerwowe w wieczór jej śmierci. 
Czy wytrzymałam? Nie wiem. Ale byłam z nią do końca. Prowadziłam i odmówiłam na jej prośbę z całą rodziną modlitwę o dobrą śmierć.
I tak jak mówi Kate - nie znając naszych historii, nie posądzaj nas.


I wanna stay ''In the hearts and minds of every kind of universe''
"Cały świat jest rządzony siłą naszych myśli. Jeśli czegoś w myślach mocno pragniemy, to staje się to rzeczywiste, dzieje się"
www.cleo-chan.deviantart.com

Offline

 

#7 2015-03-08 11:24:22

Ewangelina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-10-20
Posty: 353
Punktów :   

Re: Związki przyjacielskie/miłosne a choroby

Cleo, sądzę że koleżanka mireilla pisze ogólnikowo, zakładając coś, wcale niczego nie sugerując. Więc spokojnie.

Wiecie, byłam w szpitalu za izbie przyjęć, bo miałam umówioną wizytę u neurologa. No i była tam starsza kobieta na wózku oraz jej córka. Ta ostatnia chciała zostawić w szpitalu swoją rodzicielkę, bo miała schizofrenię, i jeszcze parę innych schorzeń, nie tylko psychicznych. Nie chcą tej jej matki przyjąć, to dzwoni do jakiejś swojej znajomej która rzekomo pracuje w telewizji, i z płaczem prosi żeby ta przyprowadziła jej tam telewizję. I w ogóle ciągle nam wszystkim mówiła o tym, jak jej ciężko. Nie wiem, co tak naprawdę o tym myśleć. A Wy?

Offline

 

#8 2015-03-08 14:19:16

 Kate

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-23
Posty: 4296
WWW

Re: Związki przyjacielskie/miłosne a choroby

Ewangelina napisał:

Cleo, sądzę że koleżanka mireilla pisze ogólnikowo, zakładając coś, wcale niczego nie sugerując. Więc spokojnie.

Ostatnio dość często słyszę ze coś zostało powiedziane lub napisane "ogolnikowo" aby usprawiedliwić jakiś błąd co już po prostu troszkę zaczyna mi to działać na nerwy. Poza tym nie wydaje mi sie żeby to było "ogólne" bo przekaz jest jasny i doslowny skierowany do NAS.


Donovan Caine nagi, z wodą spływającą po szczupłym ciele, gra mięśni pod skórą. Smakowita wizja. Mimo ostatniej scysji nadal uważałam, że policjant jest bardzo seksowny. A byłby jeszcze atrakcyjniejszy, gdyby wyjął sobie kij z tyłka i przestał płonąć świętym oburzeniem. No, ale nie ma ludzi doskonałych. - "Ukąszenie pająka" Jennifer Estep <3

Offline

 

#9 2015-03-08 14:22:48

Ewangelina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-10-20
Posty: 353
Punktów :   

Re: Związki przyjacielskie/miłosne a choroby

Kate, ja to odebrałam inaczej niż Ty i raczej nic ani nikt tego nie zmieni. Wiesz, ja na przykład często piszę "Ty", "Ciebie" itp (przykład: KLIK) wcale nie mając na myśli konkretnej osoby.

Offline

 

#10 2015-03-08 14:30:26

 Black Star

Administrator

pw
Skąd: Kraina Nocy
Zarejestrowany: 2006-06-14
Posty: 6244
WWW

Re: Związki przyjacielskie/miłosne a choroby

Kate napisał:

Ewangelina napisał:

Cleo, sądzę że koleżanka mireilla pisze ogólnikowo, zakładając coś, wcale niczego nie sugerując. Więc spokojnie.

Ostatnio dość często słyszę ze coś zostało powiedziane lub napisane "ogolnikowo" aby usprawiedliwić jakiś błąd co już po prostu troszkę zaczyna mi to działać na nerwy. Poza tym nie wydaje mi sie żeby to było "ogólne" bo przekaz jest jasny i doslowny skierowany do NAS.

się zgadzam. jeżeli nie znamy swojego rozmówcy/rozmówców, zakładanie czegokolwiek jest bez sensu - bo możemy się łatwo naciąć.

Ewangelina napisał:

Wiecie, byłam w szpitalu za izbie przyjęć, bo miałam umówioną wizytę u neurologa. No i była tam starsza kobieta na wózku oraz jej córka. Ta ostatnia chciała zostawić w szpitalu swoją rodzicielkę, bo miała schizofrenię, i jeszcze parę innych schorzeń, nie tylko psychicznych. Nie chcą tej jej matki przyjąć, to dzwoni do jakiejś swojej znajomej która rzekomo pracuje w telewizji, i z płaczem prosi żeby ta przyprowadziła jej tam telewizję. I w ogóle ciągle nam wszystkim mówiła o tym, jak jej ciężko. Nie wiem, co tak naprawdę o tym myśleć. A Wy?

a to jest drażliwy temat, bo z jednej strony - tak, na pewno jej ciężko, z drugiej natomiast, istnieje spora grupa ludzi, która potrafi faktyczne nieszczęścia (np. chorobę matki) wykorzystywać dla własnych korzyści. krążyła kiedyś wśród moich znajomych na uczelni opowieść o osobie, która nie zdała X egzaminów, tłumacząc się, że nie mogła się uczyć, bo ktoś jej bliski miał wypadek i leżał w szpitalu. wszyscy wykazali zrozumienie, drugie terminy, pomoc w nauce - generalnie powiedziałabym, że super i że to miłe, że owa osoba dostała tyle wsparcia. gdyby nie to, że w tym samym czasie, kiedy "nie mogła sie uczyć, bo ciocia/mama/siostra/czy ktoś tam leży w szpitalu" na fejsie tej osoby pojawiło się zaskakująco dużo fotek z imprez i wyjazdów... . więc różnie bywa w życiu.


------------------------
http://i12.photobucket.com/albums/a217/Edvil/banner.png

I've seen the Glory. I've seen defeat as well but I have seen the Glory. Won epic battles. Reaped vast reward.
もう一度行こうか.

Offline

 

#11 2015-03-08 17:56:51

 Cleo

Moderator

Call me!
Skąd: Ruda Śląska
Zarejestrowany: 2006-06-14
Posty: 3275
Punktów :   
WWW

Re: Związki przyjacielskie/miłosne a choroby

Ostatnio dość często słyszę ze coś zostało powiedziane lub napisane "ogolnikowo" aby usprawiedliwić jakiś błąd co już po prostu troszkę zaczyna mi to działać na nerwy. Poza tym nie wydaje mi sie żeby to było "ogólne" bo przekaz jest jasny i doslowny skierowany do NAS.

Nie bawmy się w semantykę. Forum jest zamkniętą strefą i nie ma takiego czegoś jak pisanie ogólnikowo, bo nie wypowiadamy się do powietrza.

a to jest drażliwy temat, bo z jednej strony - tak, na pewno jej ciężko, z drugiej natomiast, istnieje spora grupa ludzi, która potrafi faktyczne nieszczęścia (np. chorobę matki) wykorzystywać dla własnych korzyści. krążyła kiedyś wśród moich znajomych na uczelni opowieść o osobie, która nie zdała X egzaminów, tłumacząc się, że nie mogła się uczyć, bo ktoś jej bliski miał wypadek i leżał w szpitalu. wszyscy wykazali zrozumienie, drugie terminy, pomoc w nauce - generalnie powiedziałabym, że super i że to miłe, że owa osoba dostała tyle wsparcia. gdyby nie to, że w tym samym czasie, kiedy "nie mogła sie uczyć, bo ciocia/mama/siostra/czy ktoś tam leży w szpitalu" na fejsie tej osoby pojawiło się zaskakująco dużo fotek z imprez i wyjazdów... . więc różnie bywa w życiu.

Otóż to.


I wanna stay ''In the hearts and minds of every kind of universe''
"Cały świat jest rządzony siłą naszych myśli. Jeśli czegoś w myślach mocno pragniemy, to staje się to rzeczywiste, dzieje się"
www.cleo-chan.deviantart.com

Offline

 

#12 2015-03-08 19:59:32

Ewangelina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-10-20
Posty: 353
Punktów :   

Re: Związki przyjacielskie/miłosne a choroby

Cleo, podobnie jak taką zamkniętą strefą może być kościół podczas Mszy św., a ksiądz podczas kazania daje chociażby wytyczne, jak żyć, i tym samym odnosi się do ogółu wiernych. Kiepska teoria, mętna koncepcja, Cleo.

Offline

 

#13 2015-03-08 20:23:37

 Kate

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-23
Posty: 4296
WWW

Re: Związki przyjacielskie/miłosne a choroby

Ewangelina napisał:

Cleo, podobnie jak taką zamkniętą strefą może być kościół podczas Mszy św., a ksiądz podczas kazania daje chociażby wytyczne, jak żyć, i tym samym odnosi się do ogółu wiernych.

Ale jesteśmy na forum, gdzie dyskutujemy razem na jakiś temat, a nie w kościele, gdzie grupa ludzi słucha monologu jednej osoby.
Przeczytaj jeszcze raz "Wątpię czy któraś z Was" szczególnie wyraz któraś. Skoro Twoim zdaniem to do ogółu, to dlaczego tylko do płci żeńskiej?

Ewangelina napisał:

Kiepska teoria, mętna koncepcja, Cleo.

a to Ewangelina było całkowicie zbędne. Jest nasze zdanie i jest Twoje zdanie, ale my nie oceniamy Twojego toku myślenia.


Donovan Caine nagi, z wodą spływającą po szczupłym ciele, gra mięśni pod skórą. Smakowita wizja. Mimo ostatniej scysji nadal uważałam, że policjant jest bardzo seksowny. A byłby jeszcze atrakcyjniejszy, gdyby wyjął sobie kij z tyłka i przestał płonąć świętym oburzeniem. No, ale nie ma ludzi doskonałych. - "Ukąszenie pająka" Jennifer Estep <3

Offline

 

#14 2015-03-08 20:47:03

Ewangelina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-10-20
Posty: 353
Punktów :   

Re: Związki przyjacielskie/miłosne a choroby

Okay, Kate, ewidentnie źle odebrałam wiadomość koleżanki mireilli. Błędnie przyjęłam jej słowa, przepraszam, bo mylić się - rzecz ludzka.
A co do tego ostatniego, to była część mojej oceny wypowiedzi Cleo, w tym oceny tego, jakim tokiem rozumowania doszła do wniosku. Co prawda teraz sądzę,  że jej koncepcja bynajmniej mętna nie była, ale tak myślałam wcześniej i tym samym moje owo zdanie zapisuje się w historii mojej pomyłki.

Offline

 

#15 2015-03-09 22:27:37

 Kate

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-23
Posty: 4296
WWW

Re: Związki przyjacielskie/miłosne a choroby

W porządku, oczywiście, że każdy może się pomylić. Jest ok

Teraz tylko pytanie, czy koleżanka, która wywołała tutaj niemałą burzę nam odpowie


Donovan Caine nagi, z wodą spływającą po szczupłym ciele, gra mięśni pod skórą. Smakowita wizja. Mimo ostatniej scysji nadal uważałam, że policjant jest bardzo seksowny. A byłby jeszcze atrakcyjniejszy, gdyby wyjął sobie kij z tyłka i przestał płonąć świętym oburzeniem. No, ale nie ma ludzi doskonałych. - "Ukąszenie pająka" Jennifer Estep <3

Offline

 
  • Index
  •  » Inne.
  •  » Związki przyjacielskie/miłosne a choroby

pun.pl - załóż darmowe forum dyskusyjne PunBB

kliknij raz dziennie - pomóż wypromować forum!

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora